Ett antal skador relaterade till accelererad korrosion i kokarkroppen har rapporterats. Skadorna består både av allmänkorrosion och sprickbildning, i något fall har skadan orsakat läckage från kokaren. Även inspektörer från kontrollorgan Dekra och Kiwa observerar en ökande trend.
I kokare som har påläggsvetsats förekommer det att lut har tagit sig in under påläggsvetsen och orsakat spaltkorrosion så att påläggsvetsen släppt.
Skadegruppen rekommenderar att vara observanta på skador på kokarskalet. Regelbunden tjockleksmätning rekommenderas, till exempel med hjälp av ultraljud eller digital röntgen.
Detta gäller speciellt äldre kokare där driftsförhållanden (alkalihalt /sulfiditet /temperatur) har ändrats över tid. För dessa kokare bör stickprovskontroll göras årligen.
Om avvikande/oväntad tjocklek konstateras med ultraljud bör kontroll av det rostfria ytskiktet utföras för att verifiera att det inte har släppt från manteln, gärna med digital röntgen.
Allmänna inspektionspunkter:
- Svetsar mantelplåt
- Svetsar runt studsar och avdragsilar
- Svets runt blindplåtar och lining
- Svetsade inspektionsluckor/blindplåtar t ex bakom avdragsilar
- Svets mellan två olika material (mellan låglegerade stål och rostfria material)
- Infästning silplåtar
- Svetsade inspektionsluckor/blindplåtar (täckplåt över manluckor/studsar i kokaren bör ej användas).